Evlilikte Cinsellik Keyifli Kalabilirmi ?

Evlilikte Cinsellik Keyifli Kalabilirmi ?

Bazı evlilikler en başından erotizm olmadan tutkusuz, kısıtlı ve heyecansız bir cinsellikle başlarken; heyecanlı tutkulu ve cinsel açıdan keyifli başlayan birçok evlilik de bir süre sonra erotizmden uzak yaşanır hale gelmektedir. Bu yazıda evlilikteki cinsel yaşam psikososyal boyutları ile incelenmiş ve okuyuculara evlilikteki cinsellikle ilgili pratik bazı öneriler sunulmuştur.

Bize öğretilen ya da ilk 10 yaşta seyrettiğimiz evlilik modellerinde vurgu hep sadakate, güvenliğe, aidiyete,  konfora ve aile olmanın önemi üzerine yapılır.  Özgürlük, risk, erotizm, heyecan evliliğin dışına yansıtılır. Yansıtma işlemi egonun kendini korumak için kullandığı bir savunmadır. Yansıtma sayesinde kişi kendini doğru, dürüst, iyi, güvenilir algılar. İnsanın ruhsal yapısı; yansıtılan ama enerjisi asla kaybolmayan zıtlıklar için genellikle çeşitli savunmalar kullanılır; İlk ve en sık kullanılan bilinçdışı şema "yansıttıklarınla dışarıda savaş ki kaleye girmesin" yani kişi  yansıttıklarını dışarıda gördükçe öfkelenir tepkili, kıskanç ve muhafazakar biri haline gelir (bu sayede içindeki olumsuzlukları da kontrol altında tutmuş olur). Yansıtılanlarla ilgili diğer bir kural ise; evlilik dışına yansıtılan kutuplar kişi için aynı zamanda çekim alanı oluşturur. Kişi evlilikte yaşatmadığı cinselliğini, tutkusunu ve enerjisini dışarıda aramaya başlar. Evlilik dışı ilişkiler, hobiler ve iş yaşamı evlilikte yaşatılmayanlar için tutku ve enerji kaynağı haline gelirler. Geriye kalan enerjisiz, sıkıcı ama güvenli ve bildik bir evlilik alanıdır. 5 kez Paris'e gitseniz Paris tüm güzelliklerine rağmen sizin için en sıkıcı yer haline gelebilir.

Tüm bu anlattıklarım evlilik terapilerinde sıklıkla yer alır, bugün bizim cinsel ilişkimiz renksiz heyecansız diye bir cinsel terapi uzmanına gitseniz size ilk önerilerinden biri fantezilerinizi kullanın olacaktır. Aslında fantezilerimiz ihtiyacımız olan ancak kendimizde barındırmaya cesaret edemediğimiz ya da utandığımız kutuplarla bizi geçici uzlaştıran, buluşturan hayallerdir.

Gene yaşatılmayan ve yansıtılanlar gözlüğüyle evliliği ele aldığınızda klasik olarak bir süre sonra eşler birbirlerinin "kadınsı ya da erkeksi" tarafları ile birlikte birçok yönlerini keşfeder, kendilerinde bu yönleri tamamlarlar. Keşfedilmiş olan tanıdıktır, güvenlidir ancak heyecan vermez, sahip olunana tutku azalır.


Peki evlilikte iyi bir cinsel yaşam için ne yapalım?

1-      Olduğumuz gibi olalım, içimizde yaşatmayıp yansıttıklarımızın sorumluluğunu alalım; yani evlilik içinde de çocuksu, ahlaksız, özgür, tutkulu, erotik tarafımızı fark edip yaşatalım. Ester Perelin "yatakta demokrasi olmaz" sözünü hatırlayalım.

2-      Fanteziler bu konuda iyi yol göstericilerdir, korkmayalım (yapılan araştırmalar, insanların toplumca anormal olarak nitelenen fantezileri düzenli olarak hayal ettiklerini ancak bunu hayata geçirmediklerini göstermektedir-örneğin eşinizle yabancı biri gibi mailleşme ya da  bir otelde ilk kez tanışma ya da benzeri fantezileri deneyebilirsiniz).

3-       İçinde ayrılık olasılığı olmayan bir ilişki güvenlidir ancak heyecansızdır. Bir çok kadın ve erkek, eşinin başkaları tarafından beğenildiğini ya da küçük kaçamak girişiminden sonra ( mail, mesaj  vs)  eşini çok daha fazla arzulamaktadır. O nedenle evlilikte kimse tam bir rehavete kapılmamalı kendisine ve eşine gerekli özeni göstermelidir.

4-      Evlilik içi iletişim ve evlilikle ilgili-cinsellik dışı alanları- iyileştirdiğinizde evlilikte cinsel hayatta renklenir. Evlilik içi gücenmeler, tutulan duygular çok büyük oranda cinsel isteksizlik yaratır.

5-      Yukarıdakileri yapabilmek, repertuarı geliştirmek için bireyin kişisel gelişim konusunda da bireysel olarak çalışması gerekir.

6-      Yukarıdakiler sizin için zor ya da anlamsız görünüyorsa evliliğinizi kurtarmak ya da iyileştirmek için en azından tek seanslık bir danışma almanızı öneriyorum.

Anahtar kelimeler: evlilikte cinsel ilişki, evlilikte cinsellik, evlilikte cinsel hayat, evlilikte cinsel sorunlar.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis