Evlilik Terapisti Ne Yapar ?

Evlilik Terapisti Ne Yapar ?

Evlilik terapilerindeki en büyük problem terapiye geç kalmış olmaktır. Bunun da en önemli nedeni sanırım bu işin eşler tarafından çözülebileceğine olan inanç ve dışarıdan birinin bu özel konuları öğrenmesine karşı gösterilen dirençtir. Bu direnci aşabilmeniz için evlilik terapistinin sizlere nasıl yardımcı olabileceği ile ilgili bir yazı hazırladım; Bir evlilik terapisti aşağıdaki konularla çalışır.

Evlilik ve doğal zorlukları (sorumluluk, monotonluk,iletişim vs) hakkında bilgilendirme ve farkındalık

Çiftlerin eş zamanlı kişisel gelişimlerini sağlayabilme (eşlerden biri diğerinden daha çok geliştiğinde sorunların artması beklenir). Bireysel kişisel gelişim ve bireysel sorunlar için destek verme

Evliliğe bireysel bakış, kültürel geçmiş ve bugüne yansımaları hakkında analiz (özellikle ilk yaşların analizi. seyredilen ana-baba-eş modeli).

Ortak evlilik havuzuna attığınız zararlı toksinlerin, bilinç altı senaryolar ve dengelerin fark ettirilmesi (eşimi nasıl provoke ediyorum-ilgisiz biri haline getiriyorum?, babam gibi birini seçmem tesadüf mü vs)**

Sınır farkındalığı ve eğitimi; Kültürümüzde çok önemli ve gerekli bir eğit gibi görünmektedir. Eşler-arası, çocuğunuzla ilgili sınırlar diğer akrabalarla ilgili sınır ihlalleri bizim en sıklıkla çalıştığımız konuların başında gelir.

İletişim hataları ve tartışma becerileri, uzlaşma ve bilgilenme, kabullenme kültürü geliştirme.

Bilinmeyen beceriler için repertuar geliştirme ve ilişkiye esneklik kazandırmak, eğlenceli aktiviteleri arttırma becerisi geliştirme.

Evlilikte cinsel sorunlar ya da cinselliği iyileştirmeyle ilgili eğitim verme

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis