Evlilik Soru Cevap

Evlilik Soru Cevap

Dr. M. Levent Soylu ile Evlilik sorunları soru cevap..

Evlilikler neden zorlanıyor?

Buna verebileceğim en kısa cevap sanırım geçmişin yansımaları (ilk 10 yaşta seyredilen evliliğin etkileri), kötü iletişim ve yaşam stresi.

Sevgili, sözlülük, nişanlılık döneminde her şey genelde iyi gidiyor ama.

Geçmişte seyrettiğimiz evliliğin düğmesine çoğunlukla evliliğin ilk sabahı basılıyor (bilinç dışı süreçlerle). Örneğin nişanlı iken hoş bir sahiplenme evliliğin ilk gününden itibaren yerini acımasız bir kıskançlığa bırakabiliyor. Ya da öyle seçimler yapıyoruz ki bize anne babamızın evliliklerini(ilk 10 yaştaki!!) en iyi oynatacak kişiyi seçiyoruz. Örneğin bir çok ilgili adam içinden ilgisiz bir adamı seçip ömür boyu ilgi görmeyi bekleyen kadın modeli benim en sık rastladığım model. Yani başka bir değişle herkesin geçmişten getirdiği bir  senaryosu var ve bunu oynuyor ve eşini bu senaryoyu oynamaya zorluyor.

Peki bu kaderden kurtulmak mümkün mü?

Elbette farkındalık ve biraz emekle mümkün. Geçmişte yaşanılanları 45 dakikalık bir çalışma sonucu tespit edip öngörülerde bulunuyoruz. Yani evlenince ne tür davranış biçimleri, eğilimler ya da sorunlar yaşanabileceğini önceden tespit etmek mümkün. Ya da süren evliliklerdeki sorunların çözümünde aynı çalışma inanılmaz olumlu sonuçlar veriyor.

Ancak ciddi kişilik bozuklukları ve yoğun travmalarla yetişmiş insanlarla yaşanılan evliliklerde zorlandığımızı söylemeliyim.

Kötü iletişim ve yaşam stresi hakkında neler söylemek istersiniz?

Stres insanı geriletir ve daha ilkel ve kontrolsüz davranmaya iter, o nedenle kişiler hemen geçmiş senaryolara döner; alınır ve saldırır. Örneğin normal koşullarda kibar bir eş ve baba, stres altında kabalaşıp şiddet kullanabilir. O nedenle maddi ve manevi her sorun evlilik yaşantısını etkiler. Benim en sık karşılaştığım stres etkeni çoğunlukla yoğun iş stresi ve insanların bireysel olarak kendi yaşamlarına özen göstermemeleri. Birde özellikle bizim bölgemizde sınırların net olamaması sorun yaratıyor ("her şeye karışma" "kaynana, kayınbaba müdahalesi" vs). Birçok eş için ayrı hobiler, ayrı tutkular, ya da arada mesafe bırakmak düşünülmemesi ve müdahale edilmesi gereken durumlar gibi algılanır.  Ancak bilinçli olarak ayarlanamayan mesafeyi maalesef kavgalar, aldatmalar vs ayarlar. Özellikle iyi gider görünen evliliklerde bir süre sonra "fazla iç içelik" sorun yaratır.

Çift terapisinde nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Özetle önce çiftlere geçmiş yaşamları ve bu güne yansıtabilecekleri hakkında farkındalık kazandırıyoruz. Farkındalık bir kez kazanıldığında artık tuzağa düşmek zorlaşıyor.

İkinci olarak iletişim eğitimi veriyoruz; basitçe dinleme, tartışabilme ve geri bildirim vermeyi öğretiyoruz. Sınır eğitimide iletişimi destekleyen önemli bir unsur.

Yaşamdaki stresi azaltmaya yönelik önerilerde işimizi kolaylaştırıyor.

Peki her şeye rağmen düzelme olmazsa

O zaman insanlara "iyi boşanma" danışmanlığı yapıyoruz. Bu sayede hem çiftler hemde çocuklar en az hasarla bu süreci atlatıyorlar.

Peki son olarak  evlilik ve cinsel sorunlar?

En sık başvuru aldığımız kadın cinsel sorunu vajinusmus, erkekte ise erken boşalma. Evli çiftlerde ise daha çok cinsel isteksizlik. Bu sorunlar aslında çiftler cinsellik dışı alanlarda iyi anlaşıyorlarsa çok kolaylıkla çözebildiğimiz sorunlar. Eğer evlilik kötü gidiyorsa önce çift terapisi ardından cinsel terapi uyguluyoruz.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis