Evlilik Nasıl Kurtulur ?

Evlilik Nasıl Kurtulur ?

Kötü senaryo

Bu sorunun cevabı oldukça güç görünmektedir. Benim pratikte evlilik terapisinde en sık rastladığım durumlardan birisi geç kalmış olmak, yani artık bir şeyler tükenmiş, aynı kalıplar hatalar yüzlerce kez tekrarlanmış, umutlar bitmiş. İşte bu noktadaysanız, yani eşinizi terapiye ikna edemeyecek noktadaysanız, size önerim öncelikle tek başınıza bir danışma alarak en azından terapi konusunda, beklentileriniz ve evliliğinizin durumu karşısında neler yapabileceğinizi konuşmak. Bu noktadaki eş nasıl motive edilir? evlilik terapilerindeki en zor sorulardan bir tanesi ancak bu soruyu başka sorularla açalım;

Bu noktaya nasıl gelindi, baştan yalnış bir seçim olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yani seçim anındaki bazı koşullar mı bu evliliği başlattı? Aile kültürleri mi çok farklı? Ya da sizin tüm emeğinize karşılık karşı taraf evlilik havuzuna pozitif bir şey atmadı mı, yani öncelikle özeleştiri yaptınız mı? Eşinizden geri bildirim aldınız mı? Aldığınız geri bildirimler doğrultusunda attığınız adımlar eşinizde memnuniyet yaratıyormu?

Acaba eşiniz kesin kararlı mı? Sizi kırmamak adına mı birlikte, çok mu geç, acaba "kaybetmeyi göze alamadığını insan kazanamazmış" cümlesi sizin için geçerli mi? yani onla aşırı temas edip boğdunuzmu? geri çekilmeniz gereken zamanlarda daha mı çok üstüne gittiniz? Şu anki direnci acaba 3 gün sonra herşeyin eski tas eski hamammı olacağını düşünmesinden kaynaklanıyor?

İyi senaryo;

Eşiniz sizi seviyor ve belli koşulları değiştirdiğinizde evlilik kurtarılacak, evlilik terapisi ile iletişim düzelecek, kültürel farklılıklar anlaşılacak ve evlilik havuzuna atılan toksik maddeler engellenecek. Kaybolan tutku ve monotonluk filtrelenecek.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis