Eşine Değil İlişkine Güven

Eşine Değil İlişkine Güven

Güvensizlik, aldatma gibi konular birçok ilişkinin merkezinde yer alan konulardır ve bu konuda oldukça sık soru ve danışma alıyoruz. “Eşime nasıl güvenebilirim?, “benim yanımda başkaları ile ilgileniyor”. “Bana ilgisiz, acaba başka birimi var?”, “telefonunu yanından ayırmıyor” vs.

Bir insana nasıl güvenilir?, Ağızdan çıkanlar ilişki öncesi verilen sözler ne kadar etkili?, bizim deneyimlerimize ve bilimsel bakış açısına göre aslında en az güvenilmesi gerekenler sözcükler. Neden derseniz birinci neden insanlar kendi söyledikleri yalanlara inanıyorlar, ilk tanışma etkileşim dönemindeki beyin kimyası gerçekten kişiyi yanıltıyor; bu yanılsama nasılsa ilişki ilerleyince bana bağlanır, ya da bu ilişki sonsuza kadar böyle sürer illüzyonu. İkinci en önemli nokta stres altında kişinin özüne yani ilk yıllarda seyrettiği modeller gibi davranma eğilimine hızla geçmesi. Yani çok beyefendi ya da hanımefendi görünen kişi ilişki ciddileştiğinde ve stres altında birden kaba, güvenilmez, bencil bir konum alabilmektedir.

Daha önceki yaşam tarzı, aile kültürü, arkadaş çevresi, edinilmiş cinsiyet rolleri gibi birçok faktör bize fikir verse de bu konuda gözden geçirilmesi gereken temel konunun ilişki kalite ve düzeyi olduğunu söyleyebiliriz. Benim ilişkim çok iyi aldatılma riskim azalır mı?; “evet azalır” ancak burada da önemli bir sorun var, ilişki size hatta belki eşinize göre çok iyi görünebilir, ancak ciddi bilinçaltı kültürel farklılıklar nedeniyle iyi görünen evliliklerde de sorunlar çıkabilir. O nedenle ortak bir evlilik kültürü oluşturmak, kendini ve eşini tanımak ve ortak evlilik havuzuna iki tarafıda mutlu edecek şeyler atmak çok önemlidir. Bu konularda alınacak tek seanslık evlilik ya da ilişki danışmanlığı bile süper farkındalıklar yaratıp enerjisinizi tartışma ya da çatışmaya değil mutluluğa döndürmenizi sağlayabilir

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis