Doğru Eş Seçilebilirmi ? Yalnış Eş Seçimi Engellenebilirmi ?

Doğru Eş Seçilebilirmi ? Yalnış Eş Seçimi Engellenebilirmi ?

Öncelikle hiçbir şeyin bir tesadüf olmadığı, yaşanılanların kader olduğunu, yaşamın bir okul ya da sınav olduğunu kabullendiğinizde yanlış seçim diye bir şey olmadığını düşünebiliriniz. Bende bu cümleleri dışlamadan kısmen bilimselleştirecek bir yazı hazırladım.

Uzmanlara göre eş seçiminde onbinlerce yıldır  bilinen bazı gerçekler var; örneğin kadınlar daha güçlü erkekleri, erkekler güzel kadınları seçme eğiliminde, ancak seçim o kadar basit de değil, bilinçaltı sistemimizin bir özelliği var; Bilinçaltı ilginç bir biçimde toplumsal /zihinsel doğrularla ilgilenmiyor, yani doğrudan daha çok en iyi bildiğini seçme eğiliminde. İlk 6 yaşa kadar seyrettiğiniz evlilik modeli sizin kaderiniz oluyor. Yani çok sinirli dominant, ilgisiz bir erkek ve pasif fedakar bir kadın modeliniz varsa seçimlerinizde size bu senaryoyu oynatabilme potansiyeli olan kişileri bilinçaltınız büyük bir doğruluk payıyla buluyor. Yani çoğumuz alıştığımız ve iyi bildiğimiz modelleri evlendiğimiz günün sabahı oynamaya başlıyoruz. Ben pasif ve ilgisiz davrandıkça eşim bana karşı sertleşiyor, dominantlaşıyor ve hükmedici davranışlar sergilemeye başlıyor. Sonra ben şaşırıyorum yıllarca babamın anneme yaptığını eşim bana yapıyor. Amerika’ da yapılan bir çalışmada babası alkolik olan kadınların yaklaşık yüzde yetmişi alkolik bir eş seçerken olmayanlar yüzde onüç civarı alkolik eş seçmiş. Vurgulanması gereken diğer önemli bir nokta bazen de baba ya da anne gibi olmamak adına yapılan seçimler. Bu seçimleride bilinçdışının seçimi olarak kabul edebiliriz.

Peki bilinçaltını devredışı bırakan seçimler olabilirmi? Örneğin baba iflas etti ve evin güzel kızı tarzı ya da bilinçaltının tarzına uymayan biriyle sırf zengin diye evlendi, ya da baba öldü ve sonrasında sırf yakınlık gösterip sahiplendi diye bir seçim yaptınız, ya da ilk ilşkinizde aldatıldınız ve hayal kırıklığı yaşamamak adına tarzınız olmayan biriyle sırf çok güvenilir diye evlendiniz. İşte bu tür seçimler en riskli seçimler diyebiliriz çünkü bilinçdışının formatına uymadıkları anlaşıldığında kopmalar, boşanmalar daha sık gerçekleşir.

Diğer eş seçme mekanizmalarından biride içimde yaşatmadığımı dışarda aramak; burada örneğin çok pasifim o zaman dışadönük eş daha çok ilgimi çeker ya da çok hareketli dışadönük biriyim, o zaman sakin bir liman seçme eğiliminde olabilirim. Böyle bir durumda da fondaki bilinçdışı senaryolar evliliğin gidişatını belirler. Yani bir süre sonra bende dışadönük olmayı öğrenince gene eski senaryo ile ilgilenmeye başlarım.

Gördüğünüz gibi konu karmaşık ve zor ancak bilinçdışı süreçler bir kez farkedildiğnde sorunların çözümü oldukça kolaylaşır. Ya da bekarsanız sizi bekleyen tehlikeleri farkedebilir, stres anında nasıl davranacağınızı ya da eşinizi nasıl provake edeceğinizi öngörebilir ve bu birlikteliğin kaderini farkedebilirsiniz.

Doğru eş seçme ya da şu anki evliliğinize etkileri konusuyla ilgili elimizde 9 soruluk “evlilik falı” testimizle ilgilenirseniz ya da bu konuyla ilgili daha kapsamlı bir bilgi isterseniz lütfen www.evlilikvebosanma.com siteme göz atın

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis