Çocuğun Yaşı ve Boşanma Hangi Yaş Daha Riskli ?

Çocuğun Yaşı ve Boşanma Hangi Yaş Daha Riskli ?

0-2 yaş bu dönemde uygun sakin kararlı yaklaşımla gerçekleştirilen boşanmalara uyum genelde olumlu olsada ebeveyn ler çocuğun yaşının küçük olması nedeniyle nasılsa etkilenmez yanılgısıyla çocukların yanında tartışır ve çatışmalar çocuk tarafından algılanır. Sonuç; davranış değişikleri, mızmızlanma, uyku sorunları, beslenme sorunları oyuncak ya da diğer aktivitelere karşı ilgi azlığı gözlenebilir. Bu dönemle ilgili en önemli uyarımız nasılsa anlamaz yanılgısına düşüp çocuğun yanında tartışmayın ve boşanma sonrası görüşmelerde istikrarlı olun.

3-6 yaş: Bu yaştaki çocuklar belkide boşanmadan en fazla etkilenirler. Kendilerini ailenin merkezinde gördükleri ve fallik döneme has karmaşanın tam ortasındayken boşanmadan negatif etkilenmeleri yaygındır. Bu yaştaki boşanmalarda mutlaka yakın danışma almak gerekir. Bu yaş çocukları çevrelerinde olup biten her şeyden sorunlu hissettiklerinden gerekli ve uygun açıklamalar yapılmazsa yoğun suçluluk duyguları ile boşanmanın tek sorumlusu olarak kendilerini görürler. Yada o dönem eşler arası uzaklaşmanın yansımalarını doğrudan üstlerine alınırlar. Öfke patlamaları, parmak emme altını yeniden ıslatma, belli oyuncak ve kavramlara takıntılar gözlenebilir. Kararlı ve kesin sınırlarla yaklaşılması ve eşler arası diyaloğun sürmesi çocuğun zarar görme olasılığını minumuma indirecektir.

7-12 yaş

Bu dönemde çocuklar genelde pasif bir kabullenme içinde gibi görünsede hayalkırıklığı, öfke ve reddedilmişlik duyguları yaşarlar. Okul başarıları düşebilir, bedensel ağrı ve belirtiler (baş ağrısı mide ağrısı vs) çoğunlukla tutulan ve paylaşılamayan duygularla açıklanır. Çoğunlukla arkadaş ve öğretmenlerden gizlemek zorunda hissetmeleri onlara ek bir yük ve utanç duygusu yaşatır. Ana baba ortak ve kararlı davranmazsa çocuk taraf olmak durumunda kalır ve ek sorunlar yaşanabilir.

13-18 yaş:

Bu yaş grubu da riskli kabul edilir. Çocukta yoğun hayalkırıklığı ve ebeveynlerden aşırı bir uzaklaşma gözlenebilir. Madde kullanımı, riskli davranışlara sık rastlanır. Erken cinsellik karşı cinse yoğun ilgi ya da ilgisizlik ve agresyona sık rastlanır, bu dönemde mutlaka psikolojik destek almak gerekir. Ergenlik döneminde zaten önem kazanan arkadaşlara aşırı bir yönelme ve ailede yaşanan durumdan aşırı utanç sık gözlenen durumlardır.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis