Boşanmalımıyım ?

Boşanmalımıyım ?

Ne zaman boşanmalı? Şiddet, bazı psikiyatrik sorunlar, taciz, aldatma,  ciddi kültürel farklılıklar vs durumlarda bile bu sorunun yanıtı oldukça güç olmaktadır.

Tamam yukarıdakiler yok ama "cinsel uyumsuzluk, sorun ya da tatminsizlik var", "kültürler, hayata bakış çok farklı", "herşey çok monoton", "paylaşım çok az", "iyi baba, ama ilgisiz", "eşim işkolik", "iyi kadın ama ailesine çok düşkün", "kocam annesinin müdahalelerine izin veriyor", "başkalarına ilgisi var", "mesaj yakaladım", "aldatıldığımı düşünüyorum", "sevgi var ama kardeşçe, babaca, anaca". "Beni önemsemiyor, sorunları yok sayıyor, tartışamıyoruz".........

Evlilik, boşanma, yaşama bakış konusunda farklı bakış açıları, inançlar, değer yargıları, altyapı sorunları nedeniyle boşanmalımıyım sorusuna yanıt vermek ya da sizleri yönlendirmek yerine sorgulanması gereken konuları paylaşmanın daha uygun olacağını düşündüm;

İlk soru; bu duruma benim katkım ne? Evlilik havuzuna ben ne koyuyorum?,  kırmızı çizgilerim çok mu katı?, kendi ailemden evliliğime neler yansıtıyorum?, benim aile kültürümün tek ve en doğru olduğunu nereden biliyorum?. Eşimin farklılıklarına tahammül edebiliyormuyum?, evlilikle ilgili herhangi bir kitap okudum mu? Kendimi tanıyormuyum? Evlilikte iletişim kurallarını biliyormuyum?

İkinci soru; sorun eşimde mi? Eşim  bana kendi doğrularını dayatıyormu?, değişime açıkmı?, anlaşamasakta uzlaşma için çaba gösteriyormu? Eşim kendisini tanıyormu? Geçmiş aile sınırlarıyla şimdikini karıştırıyormu?

Üçüncü sorgulanması gereken durum, evliliğin doğal yapı ve özelliklerini biliyormuyuz? Evliliğin doğal zorluklarının bedelini eşimizemi yüklüyoruz? Evliliği kafamızda kutsal güvenli, sıkıcı gibi etiketleyip, enerjisiz bırakıyormuyuz?. Eşimizle fazla iç içe mesafesiz boğucu bir birliktelik tarzımız mı var? Bu konularda  kitap okuduk mu, yoksa kendi deneyimlerimizin en doğru olduğunu mu düşünüyoruz. İletişim hakkında bilgi ya da eğitimimiz var mı? Bu konuda destek alırken doğru uzmana danıştık mı?

Dördüncü sorgulanması gereken durum: Çocuklarınız, ekonomik durumunuz, aile desteğiniz ve boşanmayı düşündüğünüz eşin bu süreçte izleyeceği tutumlar konusunda bilgilimisiniz?, alt yapı ve alternatif senaryolarınız varmı? Eşinizde evliliği kurtarmayla ilgili ya da çocukları yıpratmadan boşanma ile ilgili kapasite varmı?

Bu sorular karşısında çok net yanıtlarınız yoksa kafanız karışıksa ve doğru uzmandan destek almadıysanız mutlaka bir danışma almanızı öneriyorum. İdeal olanı eşinizle birlikte danışma almanız, ancak eşiniz bu konuda kararsızsa onu motive etmek ve kendi duruşunuzu analiz etmek için tek başınıza danışma alabilirsiniz.

 Kararlarınızı netleştirme konusunda bazı faydalı  bilgiler:

-Giderek azalmakla birlikte toplumda boşanma anormal, ya da utanç verici bir durum gibi algılanmaya devam etmektedir.

-Birçok çift farkında bile olmadıkları nedenlerle ya da basit iletişim sorunları nedeniyle boşanmaktadır.

 Arada hala sevgi varsa ve her iki tarafta evliliği kurtarmak istiyorsa çift terapilerinde başarı düşünüldüğünden yüksektir ve yardım için gecikilirse durum geri dönüşümsüz hale gelebilir****.

 -Boşanmış çiftlerde çoğunlukla öfke, sitem, gücenmişlik uzun süre yaşanır. Herkes kendi zemini ya da bakış açısına göre haklı olduğunu düşündüğünden bu dönemde iletişim daha da bozulur.

-Bu süreçte eşler kendi ruhsal durumları için (duyguları ile baş etmek) ya da çocukları için başvururlar, bir diğer grup eşine boşanmayı kabul ettirebilmek için başvurur.

-İyi bir boşanmayla (bakınız iyi boşanma makalesi) çocuklar hiç yaralanmadan sağlıklı bireyler haline gelirler.

 

Anahtar kelimeler: Boşansammı, nasıl boşanırım? Boşanmaya korkuyorum, boşanma süreci, boşanma sebepleri, boşanmak istiyorum, boşanma psikolojisi, boşanmak için, boşanma çocuğa nasıl söylenir, boşanma ve çocuk,

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis