Boşanma Nedenleri

Boşanma nedenleri; Neden boşanıyoruz?

1-Eşi yeterince tanımama; kısa sürede ya da duygusal olarak yalnız, sahipsiz, parasız, aldatılmış olunan bir süreçte yapılan evliliklerde boşanma çok hızlı ve sık yaşanır. Nasılsa düzelir inancıyla yapılan evliliklerde benzer risk bulunmaktadır.

2-Kendini yeterince tanımama(kıskançlık, aile kültürü vs); kendini ve aile kültürünü önemsemeden, eşi tanımadan ortak alan, ortak kültürel, dini, sosyal birleşenleri tartmadan yapılan evlilikler.

3-Evliliğe bakış farklılıkları; kadın-erkek rolleri, evlilikten beklentiler, mesafe ayarlayamama; aşırı yakınlık ya da uzaklık.

4-Farklı sosyokültürel düzeyler, aile kültürleri

5-Psikiyatrik süreçler-şiddet, özellikle ataklarla gelen rahatsızlıklar oldukça aldatıcı olabilir. Evlendiniz her şey iyi ancak 3 ay sonra psikotik bir atak evliliği bitirebilir.

6-Kişilik sorunları yarım kalmış işlerin yansıtılması, özellikle ilk 6 yaşta yaşananlar, seyredilenler stres altında evliliğe yansıtılırlar ve kişi çoğunlukla bu hipnotik süreci aşamaz

7-Aldatma

8-İletişim sorunları, dinlememe, geri bildirim vermeme, aynı anda konuşma, kendi geçmişini yansıtma vb bir çok iletişim hatası evliliği yıpratır.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis