Evlilik Terapisi

Saygıdeğer okuyucularım ve danışanlarım 1997 yılından bu yana evlilik terapisi ile ilgilenen biri olarak öncelikle bazı çok önemli noktaların altını çizmek istiyorum.;

*Evlilik terapilerine geç kalmamak gerektiğini vurgulamak istiyorum, eşlerden birisinde "bir şeyler" bittikten sonra terapilerin çok az işe yaradığını söyleyebilirim, gene bir grup danışanımız içten içe evliliği sonlandırmak istemekte ve biz terapistleri evliliği sonlandırmak için kullanma eğiliminde terapiye gelmektedir.

*Her iki tarafında gönüllü geldiği terapilerde başarı şansının çok yüksek olduğunu söyleyebilirim.

*Terapiye gelirken suçlu aramadan her iki tarafında bu duruma katkıda bulunmuş olabileceğini göz önünde  tutmanızı öneriyorum.

* Bir çok eş terapiye sadece telkin verilme beklentisi içinde gelir, biz terapistler sizlerin göremediklerini sizlere gösterir, sizlere iletişim ve tartışabilmeyi birbirinizi anlamayı ve eşler arasında olması gereken sınırları öğretiriz. Asla sizin yerinize karar vermeyiz.

*Yukarıdaki gerçekler ışığında evlilik terapisi cesaret ve sorumluluk almayı gerektirir.

Evlilik Terapisinde neler yapıyoruz?

Evlilik ve doğal zorlukları hakkında bilgilendirme (sorumluluk, monotonluk vs)

Bireysel farklılıklar ve kültürel geçmiş hakkında analiz

Ortak evlilik havuzuna attığınız toksinler, bilinç altı dengeler ve senaryoların fark ettirilmesi(eşimi nasıl provake ediyorum?)**Evlilik falı yazımı okuyun lütfen

Sınır eğitimi; bizim kültürümüzde çok sıklıkla gerekli bir eğitimdir. Eşler arası sınır, kayınvalde ya da çocuğunuzla ilgili sınırlarla ilgili alınacak seans evlilik terapilerinin bir parçasıdır.

İletişim hataları ve tartışma becerileri ***Lütfen evlilikte iyi iletişim yazımı okuyun

Uzlaşma ve kabullenme kültürü geliştirme (kıyafet tartışmaları, kıskançlık vs)

Bireysel kişisel gelişim ve bireysel sorunlar için farkındalık

Olmayan beceriler için repertuar geliştirmek ve ilişkiye esneklik kazandırmak, eylenceli aktiviteleri arttırmak

Evlilikte cinselliği iyileştirme eğitimi veriyoruz.