Erken boşalma nedir? Nasıl tedavi edilir?

Daha fazla bilgi için  http://www.erkenbosalmasorunu.net/

Taramalarda en sık görülen erkek cinsel sorunudur.Her yüz erkekten yaklaşık 40 tanesi erken boşalmaktadır. Bu rakam 30-70 arasında çeşitli uzmanlara göre farklılık göstermektedir. Kliniğimize en sık başvuran erkek cinsel sorunu erken boşalmadır. Erken boşalanların eşleride bu durumdan şikâyetçi görünmekte ve bu nedenle ciddi evlilik sorunları yaşanmaktadır.

Erken boşalmanın tanımı farklılıklar gösterir.  kimi araştırıcılara göre 2 dakika, kimisine göre 3 dakika 7 dakika gibi farklı süreler belirtilmektedir. Kimileri eşin orgazmından önce boşalmanın bir kriter olması gerektiğini savunmaktadır.

Bize yapılan başvurularda kişi çoğunlukla giremeden ya da girdikten hemen sonraki 1 dakika içinde  boşalmaktadır. En çok yardımı bu gruba girenler aramaktadır.

İdeal olanı tabiî ki erkeğin boşalmasını istediği kadar tutabilmesidir. Ancak eşler memnunsa boşalma süresinin önemi yoktur. Örneğin 1 dakida boşalan bir erkeğin eşi de bu sürede orgazm olabiliyorsa bu durumu bir sorun olarak algılamanın bir anlamı yok gibi görünmektedir. Ya da 20 dakikada orgazm olan bir eşten önce 15. Dakika da boşalıyorsanız bu duruma erken boşalma demek güç görünmektedir.

Erken boşalma nasıl önlenir? tedavisi:

Erken boşalma yaşayan erkek idrarını tutamayan bir çocuk gibi düşünülebilir; Kişi sertleşir, heyecanlanır ancak ilişki sürecini yaşayamadan boşalır. Bizim tedavide yaptığımız kişinin heyecanlanması ve boşalması arasındaki plato dönemi denen süreyi belirginleştirmek ve uzatmaktır. Basit bir eğitim ve birkaç teknikle çok kısa sürede oldukça başarılı sonuçlar alınır. Terapiden hemen herkesin az ya da çok mutlaka fayda gördüğünü vurgulamak isterim. Kliniğimde benim yazdığım "erken boşalmada kendi kendine tedavi yöntemleri" adlı kitap rehberliğinde tek bir seans terapi çoğunlukla yeterli olmaktadır.

Geç Boşalma, boşalamama

Geç boşalma kişinin istemesine rağmen vajinaya boşalamaması ya da oldukça geç boşalması olarak tanımlanır. Genelde her iki eş te bu durumdan yakınır. Nadir olarak görülür. Tedavisi erken boşalmaya göre daha uzunve zordur. En sık ilaçlar ve psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Genellikle kontrolü hiç bir zaman elden bırakmak istemeyen gergin bir kişilik yapıları vardır. Eğer hiç dışarı boşalma gerçekleşmiyorsa (mastürbasyon, uyku vs dahil) bedensel (organik) nedenler düşünülmelidir.

Geç boşalma nasıl tedavi edilir?

Alttayatan nedene göre tedavi yapılır.İlaç gibi bir neden belirlenirse nedene yönelik yaklaşımda bulunulur, köprü-manevrası gibi özel bazı tekniklere ek olarak kontrol ile ilgili psikoterapi yaklaşımı uygulanır.