Cinsel İsteksizlik, Cinsel Uyumsuzluk

Cinsel ilişki, mastürbasyon ya da fantezilerde azalma yada kaybolma olarak tanımlanabilir. Her insanda yaşamın belli dönemlerinde yaşanabilir ancak sürekli bir hal aldıysa sorun olarak kabul edilebilir ve evlilik sorunlarına yol açabilir.

Cinsel istek sıklığı herkes için farklıdır ve bunun evrensel bir standardı yoktur.

            Önemli olan çiftlerdeki istek sıklığının birbirine yakın olmasıdır.  Eşlerden birisi haftada bir, diğeri beş kez cinsel ilişki istiyorsa; bu duruma cinsel isteksizlik yerine; cinsel sıklıktaki uyumsuzluk demek daha doğru olur.

Sık rastladığımız başvuru örnekleri;

"Hamilelikten sonra cinsel isteğim bitti"

"İlk yıllar istekliydim artık hiç seks istemiyorum"

"Eşim ilişki isteyecek diye erken yatıyorum"

"Eşim her gün istiyor bana kalsa ayda bir yeter"

"Eşim istemese aklıma bile gelmiyor"

"Dışarıda istekliyim evde değilim"

İsteksizliğin sık görülen nedenleri:

En çok evliliğin diğer alanlarındaki sorunlar etkendir. Saygı, güven, iletişim sorunları, güç savaşı, farklı aile kültürleri vb...

Depresyonda ilk kaybolup son düzelen belirti cinsel isteksizlik olabilir. İsteksizlik her alandamı ? sorusuyla ayırıcı tanı yapılır.

Eşi güzel, çekici bulmamak ve duygusallığın paylaşılmadığı ilişkilerde isteksizliğe sık rastlanır.

Erken yaşlardaki travmalar, olumsuz deneyimler, kısıtlayıcı suçlandırıcı yetiştiriş tarzı, yanlış bilgilenme ve eğitim.

Cinsel isteksizliğin tedavisi nasıl yapılır? Cinsel isteğimi nasıl arttırabilirim?

Tedavi  nedene yönelik olarak yapılır; eşten kaynaklanıyorsa sorun eşle birlikte alınacak birkaç seans evlilik terapisi etkili olabilir. Ergenlikten beri olan isteksizliklerde bilgilendirme, olumsuz ve yanlış inanışları değiştirme ve mastürbasyon eğitimi çoğunlukla yeterli olmaktadır. İlişki sıklığında farklılıklar varsa zaman tablosu kullanılabilir. Deneyim ve bilgilerime göre evli olup cinsel isteksizliğe çözüm arıyorsanız mutlaka eşinizle birlikte ve eş terapisi konusunda da deneyimli bir uzmana başvurun.