Boşanma danışmanlığı ne işe yarar?

Elimizdekinin değerini biliyormuyuz? gerçekten emek harcadık mı?. Evlilik sorunları için bir evlilik terapistine başvurdukmu? Tüm bu sorulara yanıtımız evetse artık boşanma danışmanlığını konuşabiliriz.

Boşanma danışmanlığında amaç; boşanmaya karar vermiş çiftlerin sorunsuz bir şekilde ayrılabilmeleri ve çocuğun bu durumdan negatif etkilenmesini engellemek olarak özetlenebilir.

Ülkemizde yeni yeni gündeme giren boşanma kavramı, hem eşlerde hem de çocuklarda büyük ruhsal sıkıntılara neden olmaktadır. Toplumda boşanma anormal, sapkın ya da utanç verici bir durum gibi algılanmaktadır, çoğu insan eziyet dolu bir evliliği iyi bir boşanmaya tercih etmektedir ancak bunun tam terside gözlenmektedir bir çok çift farkında bile olmadıkları nedenlerle yada basit iletişim sorunları nedeniyle ayrılmaktadır.. Boşanmış çiftlerde çoğunlukla öfke, sitem, gücenmişlik yaşanır. Herkes kendi zemini ya da bakış açısına göre haklı olduğunu düşündüğünden bu dönemde iletişim daha da bozulur. Çevrede bu konuda deneyim azdır o yüzden bu süreç çoğunlukla desteksiz geçer.

Bu süreçte eşler kendi ruhsal durumları için (duyguları ile baş etmek) ya da çocukları için başvururlar, bir diğer grup eşine boşanmayı kabul ettirebilmek için başvurur.

Boşanmış ailedeki çocuklar yetişkin olduklarında, karşı cinsle sorunlu ilişkiler yaşama ve kendilerinin de boşanma olasılığı diğer çocuklara göre daha büyüktür ve evlenmeden beraber yaşama eğilimi daha fazladır. Çocuk sahibi olmaya karşı isteksizlik, erken cinsel deneyime sık rastlanır. Bu çocuklar daha çok davranışsal sorun -suça eğilim-yaşar, otorite ile daha sık başları belaya girer ve okul başarıları düşer.

Boşanma sürecinde boşanma danışmanlığı ne işe yarar?

Çiftler arasında iletişim sağlanır.

Boşanma öncesi danışmanlık verilir

Boşanma sebepleri ve süreç değerlendirmesi yapılır

Altyapı gözden geçirilir.

Çocukla ilgili yapılması gerekenler tartışılır. Boşanma aşamasında çocuğun durumu ve potansiyeli değerlendirilir.

İyi boşanma kavramı öğretilir.

Boşanmanın yas süreci hem çiftte hemde çocukta analiz edilir.

İki çekirdekli aile kavramı hakkında eğitim verilir.

Boşanmanın ömür boyu sürecek evlilik benzeri bir kurum olduğu öğretilir.

İleriki aşamalarda danışma verilir. (yeni ilişkilere adaptasyon, üvey annelik vs)